Zapraszamy do zapoznania się z relacją ks. dr. Wojciecha Kućko, Prodziekana Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW z tegorocznej wizyty w Neapolu w ramach programu Erasmus+
Celem wizyty na Università degli Studi di Napoli Federico II było przeprowadzenie zajęć dla studentów, jak również zapoznanie z włoskim środowiskiem akademickim tego jednego z najstarszych na świecie uniwersytetów – założonego w 1224 r. przez imperatora Świętego Imperium Rzymskiego i Króla Sycylii Fryderyka II.
Uniwersytet posiada kilka siedzib na terenie całego miasta. Wydział Nauk Politycznych, z którym współpracuje Wydział Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie, mieści się w dawnym monumentalnym kompleksie klasztornym, wspominanym już w VIII w. ku czci świętych Marcelina i Piotra. W 1907 r. część kompleksu została zaadaptowana na potrzeby uniwersytetu, zaś inne pomieszczenia przejęło Muzeum Paleontologii. Ogromne wrażenie na odwiedzających robią piękne XVI-wieczne krużganki oraz sięgający VII w. kościół świętych Marcelego i Festa, udostępniany dla zwiedzających jedynie w wyjątkowych okazjach.
Wśród znanych absolwentów neapolitańskiej wszechnicy należy wymienić: Tomasza z Akwinu, Giordano Bruno, Benedetto Crocego, Alfonsa Marię Liguoriego czy Giuseppe Moscatiego.
Wizyta była okazją do poznania środowiska akademickiego, a także nawiązania współpracy badawczo-dydaktycznej z wykładowcami Wydziału Nauk Politycznych, reprezentowanego przez Prof.ssę Danielę La Forestę.
W czasie pobytu w Neapolu można było także zobaczyć wiele ciekawych miejsc kultu chrześcijańskiego, pięknych dzieł sztuki w muzeach, jak również zasmakować specjałów lokalnej kuchni. Szczególne wrażenie robi kompleks klasztoru dominikańskiego z zachowanymi pamiątkami, związanymi ze studiami, a następnie nauczaniem św. Tomasza z Akwinu.