W dniach 23-27 września 2024 r. dr Piotr Sieniawski z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW odbył mobilność dydaktyczną w ramach mobilności międzynarodowych programu Erasmus+ KA131 na Wydziale Prawa Uniwersytetu Federalnego Ceará (UFC) w Fortalezie, Brazylii. Fortaleza, będąca czwartym co do wielkości miastem w Brazylii, zamieszkiwana przez około 2,4 miliona mieszkańców, stanowi istotny ośrodek akademicki i kulturalny regionu.
Uniwersytet UFC w Fortalezie, założony w 1954 roku, jest jedną z najważniejszych uczelni w Brazylii. Historia jego Wydziału Prawa sięga aż 1903 roku, co świadczy o wieloletniej tradycji akademickiej i wysokim poziomie edukacji prawniczej. Uczelnia posiada trzy kampusy w Fortalezie i kształci obecnie około 35 tysięcy studentów, oferując im szeroką gamę kierunków i programów studiów. UFC cieszy się renomą zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, przyciągając studentów oraz badaczy z całego świata.
Podczas mobilności dr Sieniawski przeprowadził serię wykładów z zakresu prawa międzynarodowego, koncentrując się na sposobach powstawania państw, problematyce secesji oraz mechanizmach ochrony praw człowieka. Tematyka wzbudziła duże zainteresowanie zarówno wśród studentów, jak i kadry akademickiej UFC. W trakcie spotkania dr Sieniawski zaprezentował również swoją monografię „De facto States in the Post-Soviet Space” oraz przekazał egzemplarz książki do biblioteki Wydziału Prawa UFC, wzbogacając tym samym zasoby uczelni o nowe opracowanie naukowe.
Wizyta dr Sieniawskiego była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także do zacieśnienia współpracy pomiędzy UKSW a UFC. Podczas mobilności dr Sieniawski spotkał się z prof. dr. Rodrigem Rego, Prorektorem ds. Współpracy Międzynarodowej, oraz prof. dr. Gustavem Cabralem, Dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu Federalnego Ceará. W trakcie rozmów omówiono perspektywy współpracy pomiędzy UFC a UKSW, identyfikując wspólne obszary badawcze oraz potencjalne projekty naukowe. Szczególny nacisk położono na możliwość wzajemnej wymiany studentów i pracowników naukowych, co miałoby na celu zacieśnienie relacji akademickich między obiema uczelniami i stworzenie nowych możliwości rozwoju naukowego oraz dydaktycznego.
Na zdjęciu (od lewej): Dr. Emeterio Neto (UFC), Prof. Dr. Regis Araujo, Dr. Sergio Reboucas (UFC), Dr. Piotr Sieniawski (UKSW), Prof. Dr. Gustavo Cabral (UFC)