Dzień Kultury Polskiej 27.10.2023 – relacja

Dnia 27 października 2023 zorganizowaliśmy dla studentów zagranicznych naszej uczelni Dzień Kultury Polskiej. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej, która w imieniu swoim i Księdza Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej przywitała wszystkich uczestników i przedstawiła plan spotkania. Następnie Pani dr Barbara Głasek ze Studium Wychowania Fizycznego UKSW przeprowadziła warsztaty polskich tańców narodowych. Studenci nauczyli się tańczyć m.in. oberka, poloneza czy krakowiaka. Potem Pani dr Vira Neszew wraz z lic. Agatą Królak i lic. Jolantą Zalewską ze Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej WNH UKSW przeprowadziły warsztaty z języka polskiego. Studenci nauczyli się podstawowych zwrotów przydatnych w życiu codziennym. Po zajęciach z języka polskiego Pani Danuta Kosińska z UKSW Welcome Centre nauczyła studentów jak zrobić tradycyjne polskie pierogi. Studenci mieli możliwość sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności kulinarnych. Na zakończenie ks. dr Mariusz Boguszewski z Wydziału Teologicznego UKSW zaprezentował zebranym polskie tradycje i zwyczaje a także kwestie międzykulturowe związane z życiem w Polsce a także funkcjonowaniem na UKSW.
Bardzo dziękujemy za współpracę przy realizacji wydarzenia: Bibliotece UKSW, Szkole Języka Polskiego dla Cudzoziemców WNH UKSW, Studium Wychowania Fizycznego UKSW, Wydziałowi Teologicznemu UKSW, Biuro Komunikacji i Promocji UKSW i wszystkim innym Wydziałom i Jednostkom bezpośrednio zaangażowanym w promocję wydarzenia/

Wydarzenie w opinii naszych studentów zagranicznych:

Ines (Niemcy)
„Było mi bardzo smutno, że nie mogłam uczestniczyć w całym wydarzeniu. W szczególności żałuję, że przegapiłam zajęcia taneczne. Zdecydowanie polecam uczestnictwo w tego typu wydarzeniach i będę na pewno poszukiwać podobnych eventów w przyszłości podczas mojego następnego Erasmusa. To jest zdecydowanie świetny wstęp do poznania kultury kraju, w którym się aktualnie przebywa.”

Chiara (Cattolica del Sacro Cuore/ Brescia campus, Włochy)
„Bardzo mi się podobało i było również sympatycznie. Doceniam również fakt, że zostały przygotowane wegańskie pierogi dla nas. Dobrze zorganizowane były również zajęcia z języka polskiego i zajęcia taneczne. Dobrze się bawiłam i dziękuję raz jeszcze za zorganizowanie tego wydarzenia.”

Keje (Ibrahim Cecen University of Agri, Turcja)
„To był bardzo fajny dzień. Nie sądziłam, że przy zajęciach tanecznych będę się tak dobrze bawić. Również nigdy nie spróbowałam innego jedzenie niż jedzenie tureckie w Polsce. Dzień Kultury Polskiej dał mi możliwość spróbowania lokalnego jedzenia. Najbardziej podobały mi się warsztaty robienia pierogów. Zamierzam je zrobić po powrocie do Turcji dla mojej rodziny. Bardzo ciekawe były również zajęcia z języka polskiego”

Sumeyye (Yalova University, Turcja)
„Bardzo dobrze się bawiłam. Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji dot. Polskiej kultury i tradycji. Dziękuję bardzo!”

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (2022).

31 października 2023