Erasmus + w Norwegii, University of Bergen – czyli o tym jak fiordy jad艂y mi z r臋ki ;)

Bergen to drugie najwi臋ksze miasto w Norwegii, po艂o偶one w艣r贸d fiord贸w i siedmiu g贸r. To w艂a艣nie to jest czynnikiem, dlaczego Bergen zajmuje palm臋 pierwsze艅stwa pod k膮tem ilo艣ci opad贸w w Europie. Przej艣cie szlakiem wszystkie 7 g贸r zajmuje oko艂o 8-10 godzin, co mo偶liwe jest raczej podczas wakacji, ze wzgl臋du na d艂u偶szy dzie艅. Najwy偶sza g贸ra 鈥 Ulriken (643 m.n.p.m) charakteryzuje si臋 tym, 偶e na jej szczyt prowadz膮 schody. Bergen s艂ynie z obecno艣ci fiord贸w oraz g贸r w zwi膮zku z tym jest to bardzo atrakcyjna propozycja dla os贸b pragn膮cych aktywnie sp臋dza膰 czas wolny i wypocz膮膰.

Swoimi wspomnieniami z wyjazdu dzieli si臋 Marek Wa艂achowski, student prawa na WPiA UKSW, kt贸ry odby艂 cz臋艣膰 toku studi贸w na Uniwersytecie w Bergen w ramach programu Erasmus+ w semestrze zimowym 2017/2018. A obecnie realizuje kolejn膮 wymian臋 w ramach programu Erasmus+ (tym razem z drugiego kierunku, Ekonomia) na University of Foggia we W艂oszech. Relacja ju偶 wkr贸tce!

Univeristy of Bergen

Uniwersytet mie艣ci si臋 niedaleko od centrum. Zbudowany jest w stylu 艂膮cz膮cym nowoczesno艣膰 ze skandynawsk膮 prostot膮. Kadra akademicka sk艂ada si臋 z dobrze wyszkolonych i m贸wi膮cych po angielsku doktor贸w/profesor贸w, w zwi膮zku z tym realizowane studia odbywa艂y si臋 w j臋zyku angielskim. Egzaminy przeprowadzane by艂y w formie pisemnej, czasem prowadz膮cy dawa艂 dodatkowe zadanie (np. esej) wcze艣niej, kt贸ry stanowi艂 1/3 oceny. Przygotowanie do egzaminu wymaga艂o uczestnictwa na zaj臋ciach z prowadz膮cym oraz zapoznanie si臋 z rekomendowanym przez prowadz膮cego podr臋cznikiem (lub inn膮 monografi膮).

Zakwaterowanie i koszty utrzymania

Uczelnia zorganizowa艂a zakwaterowanie. Pierwszego dnia w centrum odbiera艂o si臋 klucz do pokoju w akademiku (mo偶liwy by艂 wyb贸r pi臋tra), a nast臋pnie pokierowano jak si臋 tam dosta膰. Dost臋p by艂 bardzo 艂atwy, tu偶 przy linii tramwajowej.

艢rednie miesi臋czne koszty utrzymania okre艣li艂bym na oko艂o 750 euro, z czego 300 euro stanowi艂 czynsz za mieszkanie. Oczywi艣cie wycieczki to dodatkowe koszty. Produkty akcyzowe s膮 specjalnie drogie w krajach skandynawskich, wi臋c w pewnym momencie sta艂em si臋 amatorem winiarstwa 馃槈

呕ycie studenckie w Bergen

Co do zasady spotkania by艂y organizowane przez ESN i odbywa艂y si臋 przy du偶ym akademiku. Znajdowa艂o si臋 tam tzw. common place, w kt贸rym by艂y dwa pokoje. Jeden og贸lny, z kanapami i stolikami, drugi bardziej rozrywkowy 鈥 ze sto艂ami do bilard, ping-ponga, pi艂karzykami, pianinem i rzutnikiem, gdzie mo偶na by艂o pod艂膮czy膰 sw贸j komputer. Niestety, wyj艣cie do bar贸w/pub贸w wi膮za艂o si臋 wysokimi kosztami i wyj艣cie tam by艂o zbyt drogie 偶eby sp臋dza膰 tam dzie艅 lub wiecz贸r. Na szcz臋艣cie, wielu student贸w by艂o otwartych na imprezy w zamkni臋tym gronie i wsp贸lnie organizowali艣my spotkania, podczas kt贸rych ka偶dy przynosi艂 swoje regionalne specja艂y.

Warto tak偶e udzieli膰 si臋 w wolontariacie, gdy偶 dostarcza to darmowych opcji spr贸bowania tradycyjnych potraw oraz napoj贸w. Polecam Olfestival, po kt贸rym jest impreza dla wolontariuszy na kt贸rej oferowane s膮 za darmo napoje z g贸rnej p贸艂ki.

Wi臋kszo艣膰 student贸w mieszka艂a w akademiku Fantoft, przy kt贸rym organizowane s膮 wszystkie spotkania. Z drugiego akademika mo偶na dojecha膰 w oko艂o 20-30 minut.

Studenci Erasmus+

University of Bergen przyjmuje corocznie ponad 1000 student贸w mi臋dzynarodowych. W semestrze, na kt贸ry pojecha艂em by艂o a偶 1200 student贸w. Tak du偶a grupa student贸w by艂a jednocze艣nie zr贸偶nicowana, przez co mo偶na by艂o pozna膰 ludzi naprawd臋 z ka偶dego zak膮tka ziemi (Afryka, Ameryka Pn. i Pd., Azja, Australia, Europa). Oczywi艣cie wi臋kszo艣膰 pochodzi艂a z Europy (g艂贸wnie z Niemiec, Francji i z Hiszpanii). Polak贸w by艂o pono膰 12 (nie procent!), spotka艂em ok. 5-7.

Zwiedzanie i poznawanie kultury Norwegii

Zdecydowanie trzeba si臋 wybra膰 na Trolltung臋 (trzeba po艣wi臋ci膰 na to dwa dni). Poza tym, g贸ry otaczaj膮ce Bergen, kt贸re nie s膮 zbyt trudne do zdobycia oferuj膮 pi臋kne, norweskie widoki.

Norwedzy s膮 wyj膮tkowo zamkni臋tymi lud藕mi, ale przy d艂u偶szych relacjach potrafi膮 si臋 otworzy膰. Poza tym, s膮 bardzo pomocni – gdy czego艣 potrzebujemy to ch臋tnie nam wyt艂umacz膮 (praktycznie ka偶dy Norweg rozmawia po angielsku).

Bardzo pozytywnym aspektem jest Mentor Week na pocz膮tku pobytu organizowany przez Uczelni臋. Podczas tego wydarzenia norwescy studenci pokazywali nam swoj膮 kultur臋 oraz oferowali r贸偶ne atrakcje!

Og贸lne wra偶enia z wyjazdu w ramach programu Erasmus+

Na wyjazdy z programu Erasmus+ nie mo偶na narzeka膰 pod 偶adnym aspektem. Przede wszystkim zdobywa si臋 p艂ynno艣膰 j臋zykow膮, poznaje nowych przyjaci贸艂 i angielsk膮 terminologi臋 z zakresu kierunku, z kt贸rego wyje偶d偶amy. Jest to tak偶e czas na poznanie innego miejsca, kraju, obyczaj贸w panuj膮cych w r贸偶nych kulturach. Wielu student贸w jest gotowych podr贸偶owa膰, przez co mo偶na wsp贸艂dzieli膰 koszty zwiedzania i pozytywne do艣wiadczenia. Ka偶dy, je偶eli ma mo偶liwo艣膰, powinien z niej skorzysta膰!

24 listopada 2022