Mobilność Edukacyjna
Projekt typu KA1/1-HE (Key Action 1 Higher Education)
KA131
Rok akademicki 2022/2023
OGÓLNE ZASADY WSTĘPNEJ REKRUTACJI STUDENTÓW I DOKTORANTÓW
NA STYPENDIUM ERASMUS+ (TYPU KA1/1-HE)
W CELU SKIEROWANIA NA ZAGRANICZNE STUDIA CZĘŚCIOWE (SMS)
DO UCZELNI Z KRAJÓW PROGRAMU
Część I DEFINICJE:
- Państwa członkowskie – mobilność może być realizowana w krajach UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy
oraz w państwach trzecich stowarzyszonych z programem: Islandia, Lichtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Turcja i Wielka Brytania.
2. Student – uczestnik studiów licencjackich, magisterskich lub doktoranckich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który studiuje na kierunku prowadzącym do uzyskania dyplomu studiów pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.
3. Mobilność – wyjazd za granicę w celu zrealizowania uzgodnionego programu studiów.
4. Kapitał mobilności – liczba miesięcy zrealizowanego pobytu w uczelni lub instytucji zagranicznej na zasadach określonych w programie Erasmus+ wraz z dniami podroży z wykorzystaniem ekologicznych środków transportu – green travel – na które przyznano stypendium.
5. Green travel – podróż ekologicznymi środkami komunikacji: autobusem, pociągiem, samochodem – carpooling – wspólna podroż na tej samej trasie co najmniej 2 osób.
6. Osoby z mniejszymi szansami – osoby z niepełnosprawnością lub osoby z uboższych środowisk uprawnione do otrzymywania dodatku do indywidualnego wsparcia dla osób z mniejszymi szansami (wsparcie włączenia).
Część II OGÓLNE ZASADY WSTĘPNEJ REKRUTACJI:
- Rekrutacja kandydatów odbywa się w macierzystej jednostce (wydział/instytut) studenta Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (zwanego dalej UKSW).
- O stypendium Erasmus+ w celu odbycia studiów/ praktyk może ubiegać się każdy student studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych pierwszego (z zastrzeżeniem pkt. 3), drugiego, trzeciego stopnia lub studiów jednolitych magisterskich, posiadający status studenta UKSW, niezależnie od posiadanego obywatelstwa.
- Studenci pierwszego roku studiów jednolitych magisterskich oraz pierwszego roku studiów pierwszego stopnia mogą uczestniczyć w rekrutacji pod warunkiem uzyskania wszystkich zaliczeń przewidzianych programem nauczania dla pierwszego semestru studiów.
- Student/doktorant zobowiązany jest do zapoznania się z przepisami dotyczącymi wjazdu na terytorium kraju przyjmującego w związku z planowanym tam pobytem w charakterze stypendysty programu Erasmus+.
- Do wyjazdu uprawnione są osoby, które w momencie wyjazdu mają ukończony:
- pierwszy rok studiów pierwszego stopnia lub studiów jednolitych magisterskich
- pierwszy semestr studiów drugiego stopnia
- pierwszy rok studiów trzeciego stopnia z zastrzeżeniem, że wyjazd może nastąpić po zatwierdzeniu indywidualnego planu badawczego.
- Osobami uprawnionymi do wyjazdów na zagraniczne praktyki są także absolwenci aplikujący o wyjazd na praktyki na ostatnim semestrze studiów w trakcie posiadania statusu studenta UKSW. Kwalifikacja na praktykę absolwencką musi nastąpić przed egzaminem dyplomowym lub obroną pracy doktorskiej. Wyjazd absolwenta musi się odbyć w ciągu jednego roku od ukończenia studiów, tj. od daty zdania egzaminu dyplomowego lub obrony pracy doktorskiej, a okres mobilności jest wliczany do kapitału mobilności na tym poziomie studiów, na którym student zaaplikowany o wyjazd.
- Uczestnicy studiów trzeciego stopnia podczas pobytu w uczelni zagranicznej mogą uczestniczyć w projekcie badawczym, muszą jednak również uczęszczać na zajęcia i zdobyć wymaganą liczbę punktów ECTS uzgodnioną między uczelniami.
- Wyjazdy na ostatnim semestrze studiów nie są rekomendowane.
- Student w czasie mobilności musi posiadać status studenta UKSW (z zastrzeżeniem wyjazdów absolwentów na praktyki, o których mowa w pkt. 6) i podczas jej realizacji nie może przebywać na urlopie dziekańskim lub być urlopowanym w inny sposób.
- O stypendium Erasmus+ mogą ubiegać się studenci, którym zostało już wcześniej przyznane stypendium programu Erasmus+ w celu odbycia części studiów/praktyki w ramach pozostałego kapitału mobilności na danym stopniu studiów.
- Każda osoba zakwalifikowana na stypendium Erasmus+ jest jedynie wstępnie zakwalifikowanym kandydatem do otrzymania funduszy Erasmus+. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest przedłożenie pisemnego potwierdzenia przyjęcia na studia przez zagraniczną uczelnię/instytucję oraz podpisanie umowy finansowej na wyjazd z UKSW.
- Studenci ubiegający się o wyjazd na studia mogą wyjechać jedynie do uczelni posiadających Kartę Erasmus+ (ECHE), z którymi ich macierzyste jednostki posiadają ważne umowy międzyinstytucjonalne.
- Mobilności muszą być realizowane w państwie członkowskim UE lub państwach stowarzyszonych z programem innym niż kraj organizacji wysyłającej i kraj pochodzenia studenta.
- Rekrutacja studentów i doktorantów na stypendium odbywa się zgodnie z ustaleniami pomiędzy poszczególnymi jednostkami uczelni wysyłającej i przyjmującej, dotyczącymi w szczególności: liczby studentów podlegających wymianie, długości okresu studiów (rekrutacja na jeden lub dwa semestry), stopnia studiów, poziomu znajomości języka wykładowego.
- W celu przeprowadzenia rekrutacji na stypendium Erasmus+ dziekan/kierownik jednostki powołuje w formie pisemnej komisję, w podstawowy skład której wchodzą: koordynator wydziałowy/instytutowy ds. programu Erasmus oraz pracownik danej jednostki UKSW. W komisji może uczestniczyć w charakterze obserwatora przedstawiciel Samorządu Studentów wyznaczony przez Przewodniczącego Zarządu Samorządu Studentów.
- Szczegółowe zasady rekrutacji studentów i doktorantów w poszczególnych jednostkach UKSW określa procedura rekrutacyjna wydziałowa/instytutowa zatwierdzana przez dziekana wydziału/kierownika jednostki. Informacje o zasadach i kryteriach ubiegania się o stypendium, uczelniach partnerskich, liczbie miejsc, okresie trwania studiów, poziomie studiów, języku wykładowym, wymaganych od kandydatów dokumentach, terminie i miejscu składania dokumentów, zasadach zwolnienia z opłat za studia na czas skierowania na zagraniczne studia częściowe (dotyczy studentów studiów niestacjonarnych), składzie komisji, trybie i terminie odwołań, będą podane w USOSweb oraz na stronie internetowej wydziału.
- Komisja ma prawo do zastosowania dodatkowych kryteriów pod warunkiem ich powszechnego ogłoszenia w procedurze rekrutacyjnej danego wydziału/instytutu przed rozpoczęciem procesu rekrutacji na stypendium.
- Komisja decyduje na podstawie jakich dokumentów oceniane są kompetencje językowe kandydatów.
- Podstawowymi kryteriami rekrutacji studentów są: średnia ocen (z całości dotychczasowego toku studiów) oraz poziom znajomości języka wykładowego, w którym mają odbywać się studia/praktyka. Ewentualne zaległości przedmiotowe nie dyskwalifikują studenta w rekrutacji. W momencie wyjazdu student nie powinien mieć zaległości. Wniosek o dopuszczenie do wyjazdu z jednym warunkiem musi być indywidualnie rozpatrzony przez Koordynatora Wydziałowego oraz Dziekana danego wydziału.
Studenci, którzy posiadają międzynarodowy certyfikat z języka wykładowego uczelni partnerskiej na poziomie min. B2 lub w przypadku wyjazdu na praktyki min. B1 są zwolnieni z egzaminu wewnętrznego. Z egzaminu językowego zwolnieni są także studenci, którzy studiują na UKSW w jez. angielskim lub dany język jest językiem ojczystym.
Studenci, którzy nie posiadają certyfikatu językowego mają możliwość uzyskania oceny poziomu znajomości języka w wyniku bezpłatnego egzaminu wewnętrznego organizowanego przez Studium Języków Obcych UKSW.
- Każdy kandydat do stypendium Erasmus+, złoży oświadczenie w systemie elektronicznym USOSweb o ewentualnym wykorzystaniu swojego „kapitału mobilności” tj. czy do dnia rekrutacji zostało mu w przeszłości przyznane stypendium Erasmus+ w celu odbycia za granicą części studiów lub praktyki w ramach UKSW lub innej uczelni.
- W jednym roku akademickim minimalny okres mobilności na studia lub praktyki wynosi 2 miesiące (60 dni), maksymalny 12 miesięcy (360 dni). UKSW zaleca wyjazdy trwające co najmniej 3 miesiące (90 dni).
- Stypendium na studia przyznawane jest na cały okres pobytu zgodnie z datami określonymi w umowie finansowej podpisanej przed wyjazdem. Gwarantowany okres finansowania to maksymalnie 5 miesięcy w przypadku wyjazdów na studia oraz 4 miesiące (120 dni) w przypadku wyjazdów na praktyki. Na przedłużony okres studiów lub praktyk, stypendium będzie przyznane pod warunkiem posiadania przez uczelnię środków finansowych oraz zapewnieniu wszystkim studentom/absolwentom równego traktowania.
- Łączny czas trwania mobilności, w tym uczestnictwo we wcześniejszych wyjazdach realizowanych w ramach programu Erasmus, czyli kapitał mobilności, nie może przekroczyć 12 miesięcy w ramach danego cyklu studiów, włączając w to pobyt bez dofinansowania, a w przypadku studiów jednolitych magisterskich 24 miesięcy.
- W okresie pobierania stypendium Erasmus+ student nie może pobierać innego stypendium finansowanego z funduszy Unii Europejskiej.
- Komisja może podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na skierowanie studenta za granicę na realizację części toku studiów w ramach programu Erasmus+ bez stypendium finansowego. Studentów bez stypendium obowiązują te same zasady realizacji, jak studentów którzy otrzymują dofinansowanie na realizację mobilności.
- Studentowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji komisji rekrutacyjnej
na zasadach ogólnych.
- Rekrutacja kandydatów zostanie zakończona do dnia wskazanego w Decyzji Prorektora otwierającej daną rekrutację[1] i w przypadku wyjazdów na studia zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem systemu USOSweb. Do tego dnia na wydziałach/instytutach zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji oraz przesłane do DWM w wersji elektronicznej listy rankingowe wstępnie zakwalifikowanych studentów na wyjazd. Zatwierdzone procedury rekrutacyjne, pisemne powołanie komisji rekrutacyjnej oraz protokoły postępowania rekrutacyjnego z załączonymi listami w wersji papierowej wraz z podpisanymi formularzami „Zgłoszenie kandydata na wyjazd” zostaną przekazane do DWM w terminie określonym w Decyzji [2].
- Kandydatom zgłoszonym przez wydziały będzie przyznane stypendium zgodnie z decyzją komisji, o ile Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (dalej zwana Narodową Agencją) przyzna Uniwersytetowi wystarczające fundusze stypendialne.
- W przypadku otrzymania niewystarczających funduszy stypendialnych, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UKSW określi dodatkowe kryteria przyznawania funduszy.
- Przyznane stypendium zostanie wypłacone studentowi jedynie na rzeczywisty okres studiów/praktyk w zagranicznej uczelni/ instytucji, potwierdzony przez tę uczelnię/instytucję, niezależnie od poniesionych kosztów.
- Student rezygnujący z realizacji programu Erasmus+ jest zobowiązany do niezwłocznego złożenia w DWM wypełnionego i podpisanego przez koordynatora wydziałowego/instytutowego formularza rezygnacji.
- Jeżeli student, któremu przyznano stypendium, rezygnuje z wyjazdu, koordynator wydziałowy/instytutowy ds. programu Erasmus+ zgłasza kandydaturę kolejnej osoby z listy rezerwowej. Osobie tej przysługuje stypendium według zasad ogólnych. Zobowiązuje się zatem komisje rekrutacyjne do sporządzania rezerwowych list rankingowych kandydatów do stypendium Erasmus+.
- Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy.
- Podczas procesu rekrutacji obowiązują zasady równego traktowania bez względu na płeć, wiek, pochodzenie, wyznanie, niepełnosprawność czy orientację seksualną.
- Wszelkie zmiany warunków ogólnych wstępnej rekrutacji studentów na stypendia Erasmus+ będą publikowane w Monitorze UKSW oraz na stronie internetowej Działu Współpracy Międzynarodowej UKSW.
- Studentowi posiadającemu prawo do pobierania stypendium socjalnego w uczelni może zostać przyznane dodatkowe dofinansowanie z funduszy programu Erasmus+ tzw. dodatek do indywidualnego wsparcia dla osób z mniejszymi szansami (wsparcie włączenia) pod warunkiem posiadania przez UKSW wystarczających funduszy stypendialnych. W takim przypadku konieczne jest złożenie do DWM, najpóźniej 30 dni przed podpisaniem umowy, decyzji o przyznanym stypendium socjalnym. W przypadku gdy w uczelni nie zostały jeszcze przyznane stypendia na dany rok akademicki, osoby ubiegające się o wyjazd składają decyzję o przyznanym na UKSW stypendium socjalnym w roku poprzednim.
- Student, który chce skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego dla osób o mniejszych szansach podlega takim samym ogólnym zasadom rekrutacji i realizacji programu Erasmus+.
- Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dodatkowe fundusze na podstawie wniosku złożonego do Działu Współpracy Międzynarodowej UKSW wraz z zaświadczeniem o orzeczonym stopniu niepełnosprawności bezzwłocznie po zakwalifikowaniu na wyjazd i nie później niż 40 dni przed wyjazdem. Wniosek będzie rozpatrywany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Przyznana dodatkowo kwota dofinansowania będzie rozliczona jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w formie dowodów finansowych. Dofinansowanie dla studentów niepełnosprawnych, spełniających wymagania programu Erasmus+, zostanie wypłacone z funduszy programu Erasmus+.
[1] W przypadku rekrutacji podstawowej obowiązuje Decyzja wprowadzająca niniejsze ogólne zasady rekrutacji. W przypadku rekrutacji uzupełniających terminy zakończenia poszczególnych rekrutacji zostaną podane w stosownych decyzjach otwierających poszczególne rekrutacje wydanych przez właściwego prorektora.
[2] W przypadku rekrutacji podstawowej obowiązuje Decyzja wprowadzająca niniejsze ogólne zasady rekrutacji. W przypadku rekrutacji uzupełniających terminy dostarczenia protokołów z tych rekrutacji zostaną podane w stosownych decyzjach otwierających poszczególne rekrutacje wydanych przez właściwego prorektora.
Decyzja Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UKSW
DECYZJA Nr 12/2022 Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z dnia 29 września 2022r. w sprawie rekrutacji studentów i doktorantów UKSW na wyjazdy w celu realizacji części toku studiów, praktyk i praktyk absolwenckich w ramach Programu Erasmus+ KA131 w roku akademickim 2022/2023
Decyzja Nr 1/2022 Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z dnia 8 lutego 2022 r. w sprawie rekrutacji studentów i doktorantów UKSW na wyjazdy w celu realizacji części toku studiów (SMS) w ramach Programu Erasmus+ KA131 w roku akademickim 2022/2023 przeczytaj>>
|